To poletje so se učitelji OŠ Rudolfa Ukoviča Podgrad intenzivno udeležili strukturiranih tečajev za mobilnost osebja v sklopu evropskega programa Erasmus +; projekt »Opolnomočenje učiteljev za sodobne izzive v poučevanju«.
Učiteljici Maja Štembergar Prosen in Tjaša Poklar sva se udeležili izobraževanja v sklopu projekta mobilnosti učiteljev Erasmus+ KA1. Od 26. 7. 2021 do 1.8.2021 sva bili v Barceloni v Španiji na izobraževanju organizacije Europass Academy pod naslovom Happy Schools: Positive Education for Well-Being and Life-Skills Development – Srečna šola: Pozitivno izobraževanje za dobro počutje in razvoj življenjsko pomembnih veščin. Tečaj nas je seznanil z osnovami pozitivne psihologije, predstavil najpomembnejše mednarodne teorije in nam predstavil pristope in tehnike pozitivnega izobraževanja. Pridobljeno znanje bova uporabili v razredu za urjenje pozitivnega razmišljanja, obvladovanja strahu in treme ter prepoznavanja morebitnih stisk, ki so se pojavile v času epidemije.
Tamara Urbančič se je avgusta 2021 v Barceloni udeležila strukturiranega tečaja, ki ga je vodila organizacija Europass Academy na temo upravljanja razreda (Classroom managment). Šest dnevni tečaj je obsegal predstavitev novih metod dela z učenci in organiziranja učne ure, učinkovito motivacijo učencev in načine motivacije, predstavitev in delo z različnimi aplikacijami, ter načine vzdrževanja dobrega vzdušja v razredu.Pridobljeno znanje bo posredovala kolegom učiteljem ter uporabila v razredu pri oblikovanju dejavnosti.
Jakob Marn, sem se v sklopu projekta mobilnosti učiteljev Erasmus+ KA1 v Splitu udeležil tečaja pod imenom Učenje na osnovi igre (Game Based Learning), ki je potekal med 8. in 14. avgustom 2021. Tečaj nam je predstavil kako vključiti koncept igre v šolski prostor in pri tem motivirati in spodbuditi učence k aktivnejši udeležbi pri pouku. Znanje, ki sem ga pridobil, bom preko informacijske tehnologije in družabnih iger uporabil pri urah geografije in ostalih dejavnostih na šoli.
Učiteljici Suzana Grlj in Kristina Jenko Čekada sta se udeležili sedemdnevnega strukturiranega seminarja za učitelje, ki ga je organizirala hrvaška organizacija Pričalica v sklopu izobraževanj Erasmus+ K2. Seminar je pod naslovom ‘Interdisciplinary approaches to teaching literature’ (Interdisciplinarni pristopi v poučevanju književnosti) potekal v čarobnem mestu Fira na grškem otoku Santorini. Učiteljici sta skupaj z drugimi udeleženkami iz Španije, Poljske, Slovaške, Madžarske in Estonije spoznali teorijo in različne metode poučevanja tako literarne zgodovine kot različnih literarnih zvrsti v več jezikih. Projektno delo, ki sta ga pripravili na koncu seminarja, je bilo posneto v štirih jezikih. Učiteljici sta svoje novo znanje že predstavili svojim kolegicam in kolegom na šoli, ter ga vsaka na svoj način uporabljata pri pouku.
Špelca Valenčič: sem se v sklopu projekta Erasmus+ KA1 udeležila šesdnevnega tečaja z naslovom Vključevanje joge v osnovno šolo oz. Introducing Yoga in primary school. Tečaj je bil organiziran preko organizacije Europass Academy in je potekal v živobarvni Barceloni, od 15. do 22. 8. 2021. Glede na trenutne razmere in situacijo v šolstvu, kjer so otroci dnevno obremenjeni z nošenjem mask, z ohranjanjem razdalje s čimer so se razvrednotili pristni stiki med otroci, je joga v sklopu športnih ur še kako dobrodošla. Joga kot igra, ne samo medtitativni faktor. Temveč kot sproščujoče sredstvo za umiritev učencev v oddelku, joga kot sredstvo za ohranjanje notranjega miru, koncentracije, zdravja, gibkega telesa ter obvladovanje uma. Tekom tečaja smo bili seznanjeni s strukturiranjem vadbene enote t.j. učne ure z zvrstmi joge. Od igre, do dihanja, vaj gibljivosti in še marsikaj. Osvojeno znanje bom z veseljem uporabila v svojem delovnem okolju in stremila h zadovoljstvu ter boljšemu počutju naših najmlajših v šolskem okolju.
Damjana Kinkela: sem se v sklopu projekta Erasmus+ udeležila največjega mednarodnega zborovskega festivala in enega največjih glasbenih festivalov v Evropi, festivala Europa Cantat. Potekal je od sobote, 17. julija, do četrtka, 22. julija 2021, preko spleta, z možnostjo udeležbe na večernih koncertnih dogodkih. Organizator festivala, ki potekala vsaka tri leta v drugi evropski državi je European Choral Association. Letošnji soorganizator je bil Javni sklad za kulturne dejavnosti, saj je Europa Cantat potekala v Ljubljani. Izobraževalni del je bil izredno bogat. Udeleženci smo imeli s pomočjo Europa Cantat TV, ki je vsak dan od 9.00 do 17.00 oddajala bogat kulturni in izobraževalni program, možnost spoznati številne pevske sestave, tuje glasbene založbe in notno literaturo, prepevati v delavnicah skupnega petja, ter prisluhniti številnim drugim delavnicam, predavanjem s področja glasbe, nevroznanosti, menedžmenta, podjetništva in drugih. Srce festivala pa so bili zagotovo koncerti, ki so bili izvedeni v živo v Slovenski filharmoniji, Gallusovi dvorani Cankarjevega doma in na Kongresnem trgu v Ljubljani. V šestih dneh sem obiskala kar dvanajst koncertov z vrhunskimi vokalnimi sestavi s celega sveta, kot so Singer Pur, Tenebrae, Eurochoir, Postyr, Ringmasters, Nacionalni zbori iz Avstrije, Slovenije in Katalonije ter vrhunskimi slovenskimi sestavi Perpetuum jazzile, Zbor Slovenske filharmonije, komorni zbor Megaron in KGBL Ljubljana, Dekliškim zbor sv. Stanislava ŠKG Ljubljana in drugimi. Poleg navdušenja in močne notranje motivacije, ki sem ju s ponovnim vzpostavljanjem glasbenih kulturnih dogodkov v živo po dolgem “korona času” ponovno obudila, bom v pouk in vodenje pevskih zborov na šoli vnašala tudi vsa nova znanja, ki sem jih pridobila z udeležbo na festivalu.