PRAVILA HIŠNEGA REDA V ŠOLSKEM POSLOPJU
IN OKOLICI ŠOLE – IZVLEČEK
UPORABA ŠOLSKEGA PROSTORA
Prihod – v šolo prihajajo učenci med 7.20 in 7.30, razen učencev vozačev in učencev v jutranjem varstvu. Učenci vozači prihajajo v šolo s šolskim avtobusom in se vključujejo v oddelek varstva vozačev skupaj z ostalimi učenci od 1. do 3. razreda. Učenci v garderobo odložijo oblačila in obutev. Vstop v šolo je dovoljen le v šolskih copatih.
Gibanje obiskovalcev – je po šolskih zgradbah omejeno. V učilnice in ostale prostore lahko starši in obiskovalci vstopajo samo po predhodni najavi pri razredniku, učitelju in ob dovoljenju ravnatelja.
Vstopanje v šolo po končanih dejavnostih (15.30) brez prisotnosti mentorja ali učitelja ni dovoljeno.
Pouk – k pouku prihajajo učenci točno, če učitelj zamuja več kot pet minut je reditelj dolžan sporočiti njegovo odsotnost vodstvu šole. Učenci od prvega do petega razreda med poukom praviloma ne zapuščajo razreda, pri delu ne motijo sošolcev ali učitelja. Učenci od šestega do devetega razreda na pouk počakajo na hodniku pred učilnico, v učilnico vstopijo skupaj z učiteljem. Učenci ob koncu učne ure pospravijo učilnico, zapustijo jo lahko, ko jim to dovoli učitelj.
Uporaba šolskih igrišč in igral za zunanje obiskovalce – le ta je v času pouka mogoče uporabljati šele po 15.30. Do takrat so površine namenjene dejavnostim, ki jih izvajata šola in vrtec.
UKREPI ZA ZAGOTAVLJANJE VARNOSTI
Šola sprejme pravila za obnašanje in ravnanje v šolskih prostorih, na dnevih dejavnosti in ekskurzijah.
Uporaba mobilnih telefonov – med poukom in drugim šolskim delom je prepovedana, razen v primeru najave učitelja za potrebe pouka. V primeru kršitve bo učencem odvzet mobilni telefon. Starši ga prevzamejo pri razredniku.
Snemanje in fotografiranje – brez dovoljenja ravnatelja ali učiteljev je prepovedano.
Predvajanje in poslušanje glasbe – brez dovoljenja ravnatelja ali učiteljev je prepovedano.
Prinašanje nevarnih ali nepotrebnih predmetov v šolo – ni dovoljeno.
Prinašanje, uživanje ali ponujanje energijskih napitkov, alkohola, drog in ostalih psihoaktivnih sredstev je prostorih in na funkcionalnih zemljiščih šole – prepovedano.
Učenci v varstvu vozačev – se lahko gibljejo le v za ta namen določenih prostorih in igriščih in so dolžni upoštevati navodila učiteljev.
V primeru poškodbe ali slabega počutja učenca – je vsak delavec šole ali učenec dolžan ukrepati in obvestiti razrednika, svetovalno službo ali vodstvo šole.
VZDRŽEVANJE REDA IN ČISTOČE
Zagotavljamo z dežurstvi strokovnih delavcev, učencev in drugih zaposlenih.
Dežurni učitelj – skrbi za izvajanje dogovorjenih pravil v posameznih prostorih, na hodniku v nadstropju in v jedilnici.
Učitelji skrbijo za red in primerno disciplino učencev in za njihovo varnost.
Opravljajo preglede prostorov, kjer se zadržujejo učenci ali delavci šole in opozarjajo na pomanjkljivosti.
Izhod iz šole – med poukom, v času varstva in podaljšanega bivanja je izhod iz šole brez pisnega dovoljenja staršev prepovedan. Šola za navedene izhode ne prevzema odgovornosti.
Šolska prehrana – način in pravila ravnanja v jedilnici so določena s posebnimi pravili.
Skrb za osebno opremo in šolski inventar – vsi učenci in delavci šole odgovarjajo za osebno opremo, učila in ostali šolski inventar.
Šola bo pozabljena oblačila ali obutev hranila 1 teden, nato se oddajo v zbirni center Rdečega križa ali Karitasa.
Ostala določila Hišnega reda
Razredniki so dolžni predstaviti hišni red učencem in staršem na začetku šolskega leta, po potrebi tudi med letom.
Učenci in delavci šole morajo biti pri spoštovanju dogovorjenih pravil dosledni.
Učenci in delavci šole so dolžni posvečati veliko pozornosti medsebojnim spoštljivim odnosom in odnosu do obiskovalcev šole.
Učitelji so se dolžni z učenci pogovarjati tudi o bontonu.
Učenci višjih razredov morajo biti še posebej pozorni do učencev nižjih razredov.
Učenci so dolžni sodelovati pri dogovorjenih in organiziranih oblikah vzdrževanja in urejanja šole.
V šolo in na območje šolskega prostora je prepovedano voditi ali nositi živali, razen z dovoljenjem vodstva šole in za potrebe vzgojno-izobraževalnega procesa.